Ohlasy, zkušenosti

Někdy může být člověk vůči sobě neobjektivní. Proto jsem poprosila rodiče některých "mých dětí" a děti, aby mi napsali svůj pohled. Některá hodnocení vznikla i samovolně na Facebooku. Přidávám zde ale i mé zkušenosti a zážitky ať již příjemné, tak i ty nepěkné. (Citace jsou vkládány doslova. Neupravuji :) )

 

"Paní Kateřinu jsem našla na FB, když jsem sháněla pro svou dceru doučování matematiky. A bylo to to nejlepší, co jsem mohla pro svou dceru udělat. Je v 9.třídě a chtěla jsem ji připravit na přijímačky na střední školu. Paní Kateřinu jsme si ihned zamilovaly. Je příjemná, milá. Matematiku dokázala dceři tak skvěle vysvětlit, že díky ní dcera exceluje a hlavně se nebojí přijímaček.
Nejen že nám pomohla, ať dcera lépe zvládá matematiku ale byla nám oporou a rádkyní, jak se připravit celkově na přijímací testy. Je to moc milá osoba a nenechá vás ve "štychu". Řešily jsme spor s panem učitelem matematiky. Paní Kateřina si udělala čas a s panem učitelem si také popovídala a díky tomu se zlepšily vztahy mé dcery a učitele. Za to jí ještě jednou mnohokrát děkuji. Je to moc milá paní a já doufám, že s ní vztahy nepřetrháme a pokud i na střední budeme potřebovat pomoc, tak víme, kde se obrátit. Za mě milionkrát ano pro paní Hrabalovou."
R.E. (maminka)

 

"Paní Hrabalovou mohu na 100% doporučit. Pokud má člověk rád při učení energii a přitom maximální soustředění mohu určitě říct ano. Od doby co mám doučování sem se naučil víc...líp sem na tom ve všech směrech počítání a baví mě to hrozně moc. Katka je moc moc úžasná ????"
S.M. (Mladý muž, kterému pomáhám s přípravou na přijímací zkoušky na střední školu.)

Když Vaši práci takto ohodnotí "puberťák", tak asi děláte něco opravdu dobře :) Toto hodnocení mě opravdu dojalo :)

 

"Jsem velmi ráda, že jsme měli to štěstí a potkali paní K. Hrabalovou. Její profesionální přístup mě oslovil okamžitě. Syn, kterému pomáhá s přípravou na přijímací zkoušky je nadmíru spokojen a výsledky jdou opravdu vidět (velký přínos zvláště v této době). Paní Hrabalová je navíc velmi vstřícná, ochotná a přímá. Za mě jedno velké díky."
K.M. (maminka)

 

"DOPORUČUJI p. Hrabalovou na doučování, vidíme obrovský pokrok ???????? učí velmi zábavnou formou, kterou děti ocení ???? a matika už není taková otrava, jako bývala, když nepomáhalo ani doučování ve škole v náhradních hodinách ???????? sama o sobě velmi milá a energetická paní ???? "
R.Č. (Maminka klučiny, kterého učím 2x týdně.)

 

"Můžu doporučit ????, paní umí jednat s dětmi, je empatická a dokáže dítě zaujmout tak, aby učení bylo hrou. ????"
J.P.
(Maminka mladíka, kterému jsem v extrémně krátkém termínu pomáhala "vyladit" známku z matematiky.)

"Vřele doporučuji ????P. Hrabalova je naprosto skvělá! Trpělivá, vstřícná a velmi milá ????"
L.P. (Slečna, která si svědomitě dálkově dodělává středoškolské vzdělání.)

"Mužů taky doporučit dcera k ni chodí je v 5tř max spokojenost. Paní Hrabalová je velmi milá a umí to s dětmi ????"
A.Z.

"Dnes první doučování s paní Kateřinou a úplně super. Jsem velice spokojená. Doporučuji ????????????%"
M.Z.

 

Jsme jako přátelé, co se navštěvují
M. je klučina, kterého učím nejdéle. A jen tak se mě nezbaví :) Nebyly to lehké začátky. Hlavně pro něj. Nepříjemné vztahy s paní učitelkou, naprostý odpor k matematice, poruchy učení plus další neovlivnitelné nepříjemnosti, odmítání používat povolené taháky... Prostě žádná "značka ideál". S rodiči jsme pohovořili s paní učitelkou, se kterou se vše velmi rychle upravilo do velmi uspokojivého vztahu. M. také pochopil, že vše bude pro všechny příjemnější, když některé věci změní. U paní učitelky si v klidu mohl domluvit případnou opravu písemky v klidu v kabinetu. Začal používat moje taháky - násobilku, vzorce atd. Mimochodem - po roce již násobilku nepoužívá. Už "jede" sám. Ano, nebudu si dělat iluze, že by se mu matika nějak zalíbila. Ale maká, snaží se, spolupracuje a pamatuje si! A co je pro mě největší odměnou? Že se dokonce občas nad matematikou usměje a podívá se mi do očí. A věřte, že to není rozhodně nic obvyklého! S takovými dětmi a jejich rodiči si časem vytvořím i velmi hezký přátelský vztah. Pak už to není jen o hodině matematiky. Asi proto mě to také tak naplňuje a je mi to skvělým vyvážením mé bylinkové práce. 

 

Slzy v očích
V roce 2020 jsem pomáhala velmi milé a svědomité slečně s přípravou na přijímačky. Na poslední výuku přijela s krásnou kyticí. Byl to moc krásný pocit! A jako fantastický bonus bylo zvládnutí přijímacích zkoušek a přijetí na obě střední školy, kam se hlásila. Nebyla to slečna, které bylo shůry dáno. Také se relativně rychle unavila a neudržela pozornost. Mozek se holt někdy chová tak, jak nechceme. Ale svou obrovskou pílí a snahou a podporou úžasných rodičů vše skvěle zvládla!

 

Nespolehlivá maminka
Učila jsem malou slečnu, kdy se přístup maminky postupně změnil v přesvědčení, že já jsem vazal, který má být rád, že dostane vydělat. Projevila jsem až nadmíru pochopení pro časné rušení výuky z malicherných důvodů. Dělo se tak bohužel vždy jen pár hodin před začátkem nebo po mém telefonátu, zda mám s výukou počítat. Požadované náhradní hodiny jsem dokonce byla ochotna poskytnout o víkendu bez navýšení ceny. I to bylo zrušeno v poslední chvíli. Tudíž jsem požadovala úhradu hodiny, což se setkalo s písemným útokem. Odmítla jsem tedy dále pokračovat ve výuce. Načež jsem byla obviněna, že mou vinou bude mít dcera horší prospěch. Pochopitelně s tímto nesouhlasím. Ale vzala jsem si ponaučení a stanovila oficiálně storno poplatky a vždy s nimi rodiče předem seznámím.

 

Zášť a útoky na Facebooku
V březnu roku 2020 (první lockdown koronavirové epidemie) jsem ve skupině Krnovské maminky nabídla online výuku pro deváťáky a maturanty na přijímací zkoušky. Snížila jsem ceny, pořídila si technické doplňky, aby výuka byla co nejefektivnější, připravila si výukové materiály... Některé ženy, ovlivněné aktuálně probíhající zcela šílenou situací (to jsem si mysleli, že nemůže být hůř) mě začaly důrazně napadat, že je to hyenismus, nabízet v takové době něco za peníze, když kde kdo poskytuje kde co zdarma. Přiznám, že jsem jen zírala a nevěděla, jak na takové zprávy reagovat. Ano souhlasím, že jsou zdarma doučující charitativní organizace. Že školy pořádají zdarma svá doučování na přijímačky. Že děti mají k tomuto účelu semináře ve škole. Příspěvky se hemžily velkými písmeny a vykřičníky. Ale toto se děje v mnoha oblastech našich potřeb. Můžete mít advokáta ex offo či za velké peníze. Cibuli koupíte buď za pár korun v supermarketu nebo si koupíte 10x dražší od farmáře, kterému důvěřujete. Vše je otázka nabídky a poptávky. Než jsem se vůbec rozhodla, zda příspěvek nesmažu či na něj budu reagovat, napsala to mně neznámá paní za mě. Nevím, zda si uvědomila, jak velmi mi pomohla. Psychicky... Příspěvek paní Elišky Kotáskové je zde:

"V jaké situaci ? Studenti se na maturitu tak jako tak musejí připravit, mnoho rodičů platí svým dětem doučování, soukromé hodiny atd., jen aby děcka zvládla školu a učivo. Nevím proč by najednou měl někdo, kdo si dal práci s vypracováním výukových programů, věnuje tomu svůj čas, bude se vašemu dítku věnovat místo vás, protože vy buď na to nemáte čas nebo (což je u mnoha lidí pravděpodobnější) tomu prostě nerozumíte...tohle všechno dělat zdarma. Paní nabízí program se slevou, už to je pomoc, a kdo nechce, nemusí přijmout. Schovávat se za "situaci" je nesmysl. Všude okolo nás je vidět jak tu "situaci" bereme vážně...lidi bez roušek apod. Všechno je otázka nabídky a poptávky - a pokud nebude poptávka, tak holt paní ani nic nevydělá.....navíc si to vydělává prací a ne přeprodejem předražených roušek a dezinfekcí. To jsou lidé, kteří zneužívají situaci, ne paní se svou nabídkou slevy na doučování !"